منوی دسته بندی

علم لیوان های جادویی: لیوان های جادویی یا حساس به حرارت چگونه کار می کند؟

چاپ لیوان حرارتی

ترموکرومیسم چیست؟

ترموکرومیسم چگونه به لیوان جادویی متصل می شود؟

رنگ حساس به حرارت چگونه کار می کند؟

رنگهای لکو چیست؟

به رنگی که ماگهای جادویی را با آن می پوشانند، رنگ حساس به حرارت می گویند. رنگی که به تغییرات دما حساس است. رنگ حساس به گرما در موارد مختلفی از جمله لیوان، بطری کودک، کتری، موتور اتومبیل و موارد دیگر استفاده می شود. در این مقاله علم لیوان های جادویی و نحوه کار این ماگ های زیبا آورده شده است.

روز گذشته هنگام نوشیدن یک قهوه با یکی از دوستانم، متوجه چیز عجیب و غریبی در مورد لیوان قهوه شدم. در نگاه اول، به نظر می رسید یک فنجان سفید و معمولی است. با این حال، وقتی قهوه در آن ریخته شد، تصویری از یک پسر که در حال انجام لیزر صورت است، در یک طرف ظاهر شد! من مجذوب شده بودم، و البته کمی شگفت زده شدم، اما همانطور که شروع به بررسی تصویر کردم، بدون هیچ اثری از بین رفت، انگار که اصلاً آنجا نبوده است!

آنچه که من در ابتدا به عنوان یک شوخی بسیار عالی اجرا می کردم، نمونه قابل توجهی از ترموکرومیسم و ​​رنگ حساس به گرما بود.


علم لیوان های جادویی

ترموکرومیسم در چاپ لیوان حرارتی چیست؟

این اصطلاح ممکن است مانند پدیده ای باشد که مستقیماً از قاموس دانشمندان بیرون کشیده شده است، اما به عبارت ساده تر، ترموکرومیسم خاصیت برخی مواد برای تغییر رنگ خود در پاسخ به تغییر دما است. ترموکرومیسم در واقع در زیر چتر یک پدیده شیمیایی به نام کرومیسم قرار دارد. فرآیندی که باعث تغییر رنگ (معمولاً قابل برگشت در طبیعت است ، به این معنی که می توانند رنگ اصلی خود را دوباره بدست آورند) در برخی مواد خاص.

یک نمونه قابل توجه از ترموکرومیسم را می توان در حلقه های خلقی مشاهده کرد، که با توجه به درجه حرارت پوست فرد استفاده کننده، رنگ خود را تغییر می دهند.

چاپ ماگ حرارتی

ترموکرومیسم چگونه در چاپ لیوان جادویی یا حرارتی استفاده می شود؟

در واقع، ترموکرومیسم اصلی است که لیوان های حرارتی یا جادوئی و سایر اشیا بر روی آن کار می کنند. از آنجا که اصطلاح “ترموکرومیسم” کمی فنی به نظر می رسد، رنگی که آنها لیوان ها را با آن می پوشانند ، “رنگ حساس به گرما” نامیده می شود. رنگی که به تغییرات دما حساس است. رنگ حساس به گرما در موارد مختلفی از جمله لیوان، بطری کودک، کتری، موتور اتومبیل و موارد دیگر استفاده می شود.

رنگ حساس به حرارت چگونه کار می کند؟

رنگ حساس به گرما که به آن رنگ ترموکرومیک نیز گفته می شود، حاوی رنگدانه هایی است که با توجه به تغییر دمای محیط تغییر رنگ می دهد. دو نوع اصلی از این رنگدانه ها وجود دارد: رنگهای لوکو و کریستال های مایع ترموکروماتیک. بر این اساس علم لیوان های جادویی یا حرارتی و نحوه کار آنها برای ما آشکارمی شود.

چاپ لیوان جادویی

رنگ ترموکرومیک

از کریستال های مایع برای کارهای با دقت بالا استفاده می شود، یعنی در جایی که کوچکترین تغییرات دما باید با تغییر رنگ ماده کنترل شود. بنابراین، اینها در اشیا پرکاربرد مانند لیوان قهوه که فقط به تقریب دما “خیلی سرد” یا “خیلی گرم” نیاز دارند، استفاده نمی شود. برای این منظور ساده تر، رنگ های لوکو وارد تصویر می شوند.

رنگهای لکو چیست؟

رنگهای ترموکرومیک از مخلوط رنگهای لوکو و سایر مواد شیمیایی مناسب ساخته می شوند. تغییر رنگی که می بینید در اصل تغییر رنگ رنگهای لوکو از رنگ به بی رنگ (یا شفاف) است. اینگونه رنگها معمولاً به صورت میکرو کپسول در می آیند که مخلوط داخل آنها مهر و موم شده است. یک نمونه جذاب از این نوع مد محبوب لباس هایی بود که بر اساس تغییرات دما تغییر رنگ می داد.

چاپ تی شرت هایپر رنگ

این رنگ با بلورهای نمکی مخلوط می شود که از نظر ماهیت بسیار اسیدی (با pH کم) یا بسیار قلیایی (با pH بالا) هستند و رنگ به تغییرات PH محیط حساس است. بنابراین، وقتی دما تغییر می کند، یک واکنش شیمیایی اتفاق می افتد و آن بلورها با رنگ مخلوط می شوند. شاید بتوان حدس زد که در نتیجه این واکنش شیمیایی چه اتفاقی می افتد …

خصوصیات نوری رنگ تغییر می کند، باعث می شود که آن یا مات یا کاملا شفاف به نظر برسد! به طور خلاصه، ذوب شدن آن بلورها (که قبلاً با رنگ مخلوط شده اند) است که باعث تغییر PH محیط می شود. بنابراین، وقتی لیوان پر از قهوه و داغ شود، رنگ آن سیاه می ماند و نمی توانید هیچ تصویری را در کنار لیوان ببینید. با این حال، هنگامی که از آن می نوشید و اساساً درجه حرارت آن را کمی کاهش می دهید، با برداشتن مایع گرم از قسمت بالای لیوان، رنگ شفاف و پوکه می شود! تصویر فاش می شود!

www.hamedprint.ir ارائه دهنده بهترین :

چاپ لیوان ، دسته و داخل رنگی، لیوان دسته قلبی، لیوان حرارتی یا جادویی، ماگ شیشه ای، ماگ اکلیلی، فنجان و…

چاپ تیشرت . چاپ سنگ . چاپ پازل . چاپ کوسن . چاپ ساعت . چاپ کریستال . چاپ تابلو فرش . چاپ بشقاب 

ساخت انواع مهر ژلاتینی، چندرنگ، برنجی، دسته اتومات  ؛ طراحی و چاپ انواع بنر، کارت ویزیت، تراکت، کاتالوگ، بروشور و… و تایپ و ترجمه تخصصی متون 

و… را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت برای شما عزیزان فراهم آورده است. میتوانید سفارشات آنلاین خود را برای ما ارسال نموده تا درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *