منوی دسته بندی

نحوه چاپ روی پارچه

چاپ روی پارچه

نحوه چاپ روی پارچه

مواد مورد نیاز

1- برش استنسیل
2- چاپ طرح
3- مراقبت از چاپ
روش های مختلفی برای چاپ روی پارچه وجود دارد که برخی از آنها نیاز به مهارت زیاد و لوازم خاص دارد. استفاده از شابلون برای چاپ تیشرت یک روش سریع و آسان است که می توانید از آن برای طرح های دلخواه خود روی هر چیزی از تی شرت گرفته تا کیف دستی استفاده کنید. می توانید طرح های خود را بکشید یا الگوها را به صورت آنلاین بارگیری کنید. هنگامی که شابلون خود را تهیه کردید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را با مقداری رنگ پارچه بغلتانید. بهترین قسمت این است که می توانید چندین بار از یک استنسیل استفاده کنید.

قسمت -1برش استنسیل

نحوه چاپ روی پارچه

1 -خرید مواد اولیه

مواد خود را جمع آوری کنید مواد خود را به صورت آنلاین یا از فروشگاه صنایع دستی محلی خود خریداری کنید. هنگام خرید استات، که به فیلم شفافیت نیز معروف است، به دنبال ورقه های نازک باشید. ورقه های ضخیم تر استات سخت تر بریده می شوند. لازم نیست از تشک برش دوار استفاده کنید، اما برای برش به چیزی نیاز خواهید داشت. برای ساخت شابلون به موارد زیر نیاز دارید:
یک تشک برش دوار
چاقوی کاردستی
استات نازک
نوار ماسک

2 -شابلون خود را چاپ کنید.

می توانید الگوهای شابلون رایگان را به صورت آنلاین پیدا کنید، یا می توانید خودتان آن را بسازید. بسته به طرح، ساختن شابلون می تواند بسیار پیچیده باشد.
طرح استنسیل خود را روی سهام ضخیم کارت چاپ کنید. مطمئن شوید که اندازه پروژه شما مناسب است.

3 -استنسیل خود را پایین بکشید.

با استفاده از نوار چسب، یک ورق استات را به تصویر چاپ شده بچسبانید. سپس، استات و تصویر را روی تشک برش خود بچسبانید.
نوار ماسک بهتر از اسکاچ کار می کند. نوار نقاش نیز خوب کار می کند.
برای اطمینان از حرکت نکردن تصویر در حین برش، تمام لبه ها را به سطح برش خود بچسبانید.

4-شروع به برش کنید.

از چاقوی دستی خود استفاده کنید تا قسمت های ناخواسته را از تصویر خود جدا کنید. اگر یک الگوی شابلون را بارگیری کرده اید، باید دستورالعمل هایی در مورد اینکه کدام قسمت را از تصویر جدا کنید داشته باشد.
از وسط به بالا کار کنید. هرچه بیشتر از تصویر فاصله بگیرید، استنسیل شما ضعیف تر می شود. وقت بگذارید و با دقت کار کنید. اگر از آن مراقبت کنید می توانید یک استنسیل را برای مدت طولانی دوام بیاورید.

5- نوار را از استنسیل خود بردارید.

پس از اتمام برش تصویر، نوار ماسک را بردارید. اکنون باید یک ورق استات با تصویر بریده شده خود داشته باشید. در صورت مشاهده قطعات آویزان بر روی استات، آنها را به سادگی بیرون بیاورید.

قسمت2-طرح خود را چاپ کنید

نحوه چاپ روی پارچه

1-وسایل خود را جمع کنید.

اگر قصد چاپ طرح خود را بر روی تیشرت دارید، مطمئن شوید که آن را از قبل شسته و خشک کرده اید. موارد زیر را بصورت آنلاین یا در فروشگاه صنایع دستی محلی خود جستجو کنید:

  • تیشرت یا پارچه دیگر
  • غلتک فوم
  • جوهر نساجی
  • کاغذ مومی
  • مقوا
  • نوار ماسک

2-پارچه خود را آماده کنید.

اگر روی تیشرت چاپ می کنید، یک تکه مقوا را داخل پیراهن قرار دهید. اگر با پارچه دیگری مانند کیف دستی کار می کنید، یک تکه مقوا را در زیر ناحیه ای که قرار است نقاشی کنید قرار دهید. شما نیاز به یک سطح محکم دارید تا رنگ را روی آن بچرخانید.
استنسیل استات را روی ناحیه ای که می خواهید رنگ کنید بچسبانید. از نوار چسب برای چسباندن تمام لبه ها استفاده کنید. از محکم بودن شابلون اطمینان حاصل کنید. وقتی می خواهید رنگ خود را روی آن بچرخانید، نمی خواهید حرکت کند.

3-رنگ خود را مخلوط کنید.

هنگام خرید جوهر نساجی، به دنبال چیزی باشید که بر پایه آب باشد. شما باید بتوانید تنوع رنگ را پیدا کنید، یا می توانید رنگ خود را مخلوط کنید. اگر جوهر قرمز، آبی، زرد، سیاه و سفید در دست دارید، می توانید چند رنگ بسازید.
رنگ را روی یک بشقاب یا یک ظرف کم عمق مخلوط کنید. فقط برای پوشاندن تصویر خود به اندازه کافی استفاده کنید.

4-غلطک خود را بارگذاری کنید.

هنگامی که رنگ خود را با رنگ دلخواه مخلوط کردید، رول فوم خود را روی رنگ بچرخانید. اگر توده ای مشاهده کردید، آنها را بیرون بکشید.

5-رنگ خود را روی آن بچرخانید.

با استفاده از غلتک فوم یک عبور نور از روی تصویر خود ایجاد کنید. نگران دریافت رنگ زیاد روی پارچه با اولین پاس نباشید. شما می خواهید چند کت سبک در مقابل یک کت سنگین بسازید.
هنگامی که اولین پاس را می دهید، متوجه می شوید که استات به پارچه می چسبد. این به شما این امکان را می دهد که در چند پاس بعدی کمی فشار بیشتری اعمال کنید.
به شابلون توجه کنید. اگر قطعات زیادی وجود دارد که به سختی چسبیده اند، مراقب باشید که آنها را مختل نکنید.

6-شابلون را بردارید.

قبل از برداشتن شابلون، از سشوار استفاده کنید تا 2-3 ثانیه حرارت را بمالید. شما نمی خواهید رنگ قبل از برداشتن شابلون کاملاً خشک شود، اما نمی خواهید آن را نیز مرطوب کنید.
نوار دور لبه های تصویر خود را شل کنید. از بالا شروع کنید، استات را به آرامی از پارچه دور کنید. مراقب باشید که خراب نشود.
تصویری را که نقاشی کرده اید، یا به صفحه استات آسیب برسانید. اگر از شابلون خود مراقبت می کنید، می توانید چندین بار از آن استفاده کنید.

قسمت3-مراقبت از چاپ 

نحوه چاپ روی پارچه

1-مهر و موم چاپ.

هنگامی که رنگ کاملاً خشک شد، باید تصویر را با حرارت آب بندی کنید. مقوا را زیر پارچه بگذارید و یک تکه کاغذ مومی روی پیراهن بگذارید. اتو را روی کاغذ مومی بکشید تا جوهر بسته شود.
جوهرهای مختلف نیاز به سطوح مختلف گرما برای آب بندی دارند. برای جزئیات اتو کردن به دستورالعمل روی جوهر خود مراجعه کنید.
اگر کاغذ مومی ندارید، از یک پارچه تمیز استفاده کنید.
هنگامی که تصویر را مهر و موم کردید، می توانید مقوا را بردارید.

2-پیراهن خود را با آب سرد بشویید.

آب داغ می تواند روی لباس شما خشن باشد. برای جلوگیری از محو شدن چاپ و جلوگیری از نازک شدن پارچه، از آب سرد در یک چرخه ملایم استفاده کنید.
سعی کنید چند بار اول تیشرت خود را با آب سردتر بشویید تا مطمئن شوید تصویر روی تیشرت قرار گرفته است.
هنگام شستشو، پیراهن خود را به سمت بیرون بچرخانید تا از چاپ محافظت شود.
هنگام شستن پیراهن خود از استفاده از هرگونه مواد شیمیایی شدید خودداری کنید.

3-بگذارید پیراهن شما در هوا خشک شود.

از استفاده از تنظیمات حرارت بالا در خشک کن خودداری کنید. گرما می تواند باعث کوچک شدن لباس شما شود و ممکن است باعث محو شدن تصویر شود. خشک شدن هوا بیشتر طول می کشد، اما می تواند عمر پیراهن شما را افزایش دهد.
اگر عجله دارید، می توانید روند خشک شدن هوا را تسریع کنید. خشک کن خود را روی حرارت ملایم قرار دهید و پیراهن خود را در نیمه راه از خشک کن خارج کنید. پیراهن خود را آویزان کنید تا خشک شدن آن تمام شود.

4-هر بار که پیراهن خود را می پوشید، آن را نشویید.

مگر اینکه پیراهن شما بطور قابل توجهی کثیف شده باشد، لازم نیست آن را بشویید. حتی اگر از لباس های خود مراقبت می کنید، شستشو با گذشت زمان آنها را فرسوده می کند. اگر فقط چند ساعت پیراهن خود را می پوشیدید، قبل از شستن آن را تا کرده و دوباره بپوشید.

چاپ روی پارچه
نحوه چاپ روی پارچه

دفتر فنی حامد ارائه دهنده خدمات آنلاین:

چاپ لیوان . چاپ تیشرت . چاپ سنگ . چاپ پازل . چاپ کوسن . چاپ ساعت . چاپ کریستال . چاپ تابلو فرش . چاپ بشقاب 

ساخت انواع مهر ژلاتینی، چندرنگ، برنجی، دسته اتومات  ؛ طراحی و چاپ انواع بنر، کارت ویزیت، تراکت، کاتالوگ، بروشور و… و تایپ و ترجمه تخصصی متون 

و… را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت  در مشهد برای شما عزیزان فراهم آورده است. میتوانید سفارشات آنلاین خود را برای ما ارسال نموده تا درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *