منوی دسته بندی

طرز تهیه لیوان

طرز تهیه لیوان

دانلود PDF

طرز تهیه لیوان

مواد و روش ها

  • گرفتن لیوان
  • تزیین لیوان

طرز تهیه لیوان های شخصی آسان و سرگرم کننده است! می‌توانید لیوان‌ های سرامیکی را از فروشگاه‌ها خریداری کنید، یک لیوان سفارشی به‌صورت آنلاین چاپ نمایید، یا خودتان از خاک رس بسازید. برای تزیین لیوان خود، از نشانگرهای رنگ روغنی، رنگ اکریلیک، شابلون، نوار ماسک یا کرم اچینگ برای ساخت آثار هنری خود انتخاب کنید.

اجازه دهید لیوان شما خشک شود یا آن را در فر قرار دهید تا رنگ بر اساس مواد شما سفت شود. حتماً بعد از تزئین لیوان‌ ها را با دست بشویید، زیرا قابل شستشو در ماشین ظرف‌شویی نیستند. یک لیوان بردارید، کمی رنگ بگیرید و ایده خود را سفارشی کنید!

طرز تهیه لیوان

روش1- انتخاب لیوان

1- اگر می خواهید به راحتی آن را تزئین کنید، از یک لیوان سرامیکی تمیز و ساده استفاده کنید.

ساده ترین راه برای سفارشی کردن لیوان خود این است که یک لیوان ساده بدون نوشته یا تصویر روی آن پیدا کنید. می توانید یک لیوان جدید را از یک فروشگاه لوازم خانگی یا صرفه جویی خریداری کنید یا یک لیوان قدیمی را تغییر دهید. قبل از استفاده لیوان خود را با آب و صابون بشویید تا مطمئن شوید که کاملا تمیز است.
برای مثال می توانید از لیوان ها در رنگ هایی مانند سفید، زرد یا آبی روشن استفاده کنید. هر چه رنگ روشن تر باشد، دیدن طرح شما آسان تر خواهد بود.
اگر از لیوان تیره استفاده می کنید، مطمئن شوید که رنگ نقره ای یا سفید برای استفاده دارید.
شما می توانید لیوان ها را در اکثر فروشگاه های صنایع دستی خریداری کنید.

2- سفارش آنلاین

اگر یک گزینه آماده می خواهید، لیوان های قابل تنظیم را به صورت آنلاین جستجو کنید. وب سایت های بی شماری وجود دارند که خدمات لیوان سفارشی را ارائه می دهند. اگر می‌خواهید بدون هیچ تلاشی یک لیوان سفارشی بسازید، به اینترنت بروید و “لیوان قابل تنظیم” را جستجو کنید.

یک وب سایت را انتخاب کنید و یک لیوان با کلمات یا تصاویر (یا هر دو!) بسازید. بسیاری از سایت ها گزینه لیوان های متنوعی را ارائه می دهند.
برای مثال می‌توانید لیوان‌ های عکس، لیوان‌ های کولاژ عکس یا  با لوگوی خود ایجاد کنید.

3- آموزش

کلاس ها و کارگاه های آموزشی را به صورت آنلاین پیدا کنید تا لیوان کاربردی خود را بسازید. برای ساخت یک لیوان ایمن برای مواد غذایی، خاک رس پخته شده باید در دمای بیش از 2000 درجه فارنهایت (1090 درجه سانتیگراد) در یک کوره سرامیکی پخته شود.
می توانید یک لیوان درست کنید یا از چرخ سفالی برای ساخت لیوان خود استفاده کنید.

4- انتخاب شابلون

یک لیوان از خاک رس برای یک گزینه تزئینی درست کنید. برای یافتن شابلون‌های لیوان برای ساخت لیوان سفالی به صورت آنلاین جستجو کنید، آنها را چاپ کنید و با استفاده از یک قیچی برش دهید. کیت شابلون احتمالاً همراه با یک شابلون برای بدنه، پایه و دسته لیوان است.

از یک وردنه برای صاف کردن خاک رس استفاده کنید و آن را باز کنید تا ضخامت آن حدود 1⁄4 اینچ (0.64 سانتی متر) شود. سپس، شابلون های خود را روی خاک رس قرار دهید، و قطعات را با استفاده از چاقو یا تیغه برش دهید.
برای مونتاژ لیوان، کف لیوان را روی یک سطح صاف قرار دهید و بدنه لیوان را در امتداد یک طرف بلند قرار دهید. بدن را به دور پایین بپیچید و از انگشتان خود برای صاف کردن خاک رس استفاده کنید.
لبه ها را با چنگال خراش دهید و خاک رس خود را خیس کنید تا هر دو طرف به هم جوش بخورند. این کار را انجام دهید تا دسته خود را نیز بچسبانید. در نهایت، لیوان خود  را در دمای 325 درجه فارنهایت (163 درجه سانتیگراد) به مدت 30 دقیقه بپزید.
به طور معمول، بدنه لیوان حدود 8.5 اینچ × 3 اینچ (21.6 × 7.6 سانتی متر) است.

طرز تهیه لیوان

روش2- تزیین لیوان

1- طراحی روی لیوان

با استفاده از مداد طرح خود را روی لیوان خود ردیابی کنید. اگر می خواهید خطوط خود را به راحتی پر کنید، ابتدا از یک مداد برای ردیابی آثار هنری خود بر روی لیوان استفاده کنید. می توانید از کلمات، عبارات، تصاویر یا الگوها استفاده کنید. علائم خود را به اندازه کافی تیره کنید تا بتوانید آنها را روی لیوان ببینید.
اگر خطوط شما کامل نیستند، اشکالی ندارد! بعداً هنگام ایجاد تصویر خود، آنها را لمس کنید.

2- انتخاب شابلون

اگر ترجیح می دهید از دستورالعمل هایی برای طراحی خود استفاده کنید، از شابلون استفاده کنید. می توانید شابلون های چسبی بخرید یا می توانید از شابلون های دیگر استفاده کنید و آنها را به لیوان بچسبانید. سپس با استفاده از مداد روی تصویر خود ردیابی کنید. این به شما کمک می کند طرح خود را به راحتی به لیوان خود منتقل کنید.
همچنین می توانید از ترکیبی از شابلون ها و نقاشی های دست آزاد برای شخصی سازی لیوان خود استفاده کنید.

3- نوار ماسک

از نوار ماسک برای ایجاد خطوط صاف و بدون دردسر یا حتی بخش ها استفاده کنید. اگر می‌خواهید نوارهایی ایجاد کنید یا قسمت‌هایی را جدا کنید، تکه‌های نوار ماسک را به طول حدود 2 تا 4 اینچ (5.1 تا 10.2 سانتی‌متر) جدا کنید و به دلخواه به لیوان خود بچسبانید. نوار به عنوان یک استنسیل عمل می کند، بنابراین می توانید به راحتی خطوط مستقیم ایجاد کنید.
آماده سازی لیوان خود با نوار چسب به شما کمک می کند طرح های خود را به راحتی ایجاد کنید.

4- رنگ روغن

برای انتخاب آسان، خطوط خود را با یک نشانگر رنگ روغنی پر کنید. برای شخصی سازی آسان لیوان خود، نشانگر رنگ را خریداری کنید. نوک آن را فشار دهید تا رنگ شروع شود، سپس خطوطی را که کشیده اید با مداد پر کنید.
اگر رنگ اضافی روی لیوان زده شد، به سرعت آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. برای نشانگرهای سرسخت، یک سواب پنبه ای را به پاک کننده ناخن آغشته کنید و علامت را از بین ببرید.
همچنین می توانید از نشانگر شارپی بر پایه روغن استفاده کنید.

5- نقاشی روی لیوان

اگر می خواهید با دست نقاشی شده باشد، از رنگ اکریلیک برای ایجاد طرح های خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که رنگ شما برای استفاده برای سطوح سرامیکی یا شیشه ای ایمن است (این مورد روی بسته بندی ذکر شده است).

مقداری از رنگ به اندازه نیکل را روی یک تکه مقوا فشار دهید و نوک قلم مو را در رنگ فرو کنید. سپس با استفاده از قلم مو طرح خود را پر کنید. اگر می خواهید چند لایه بمالید، اجازه دهید اولین لایه کاملاً خشک شود که می تواند 20 تا 60 دقیقه طول بکشد.
از یک قلم مو کوچک برای ایجاد طرح های کوچک استفاده کنید یا با یک قلم موی متوسط برای ایجاد طرح های بزرگ استفاده کنید.
سعی کنید از رنگ تخته سیاه برای ساخت لیوانی استفاده کنید که بتوانید مستقیماً روی آن پیام بنویسید.
از رنگ براق برای طرح های درخشان استفاده کنید.

6-طرح بافت دار روی لیوان

اگر می خواهید طرحی بافت دار ایجاد کنید، از کرم اچینگ شیشه استفاده کنید. ابتدا طرحی را روی لیوان چسب بزنید یا شابلون کنید. چند قطره از کرم اچینگ را در یک کاسه یا فنجان کوچک بریزید و برس رنگ خود را در کرم اچ آغشته کنید. مقدار زیادی از کرم را روی آثار هنری خود یا داخل خطوط نوار یا شابلون بمالید.

اجازه دهید کرم اچینگ به مدت 5-10 دقیقه بماند. اگر از نوار یا شابلون استفاده کردید، بعد از 5 تا 10 دقیقه آنها را بردارید. سپس کرم اچینگ را با آب خنک بشویید و قبل از استفاده لیوان را کاملا خشک کنید.
کرم اچینگ در هر جایی که آن را بمالید ظاهری شیشه ای و مات ایجاد می کند. وقتی روی اثر هنری خود کرم اچینگ رنگ می کنید، هنر شما برجسته به نظر می رسد و رنگ آمیزی مه آلود دارد.

7- پخت لیوان

اگر از لیوان سرامیکی استفاده می کنید، لیوان خود را در دمای 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتیگراد) به مدت 20 دقیقه بپزید. اگر از نشانگرهای رنگ روغنی یا رنگ اکریلیک روی لیوان خود استفاده می کنید، بهتر است آن را در فر بپزید تا رنگ آن جا بیفتد. به سادگی لیوان خود را روی یک ورقه پخت قرار دهید و پس از گرم شدن ورقه آن را در وسط فر قرار دهید.

یک تایمر را برای 20 دقیقه تنظیم کنید، سپس لیوان خود را با استفاده از دستکش فر از فر خارج کنید. طرح های شما قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نخواهند بود و باید لیوان های خود را با دست بشویید.
حتما قبل از دست زدن به لیوان خود اجازه دهید کاملا خنک شود.

 


چاپ حامد ارائه دهنده خدمات آنلاین:

چاپ لیوان . چاپ تیشرت . چاپ سنگ . چاپ پازل . چاپ کوسن . چاپ ساعت . چاپ کریستال . چاپ تابلو فرش . چاپ بشقاب 

ساخت انواع مهر ژلاتینی، چندرنگ، برنجی، دسته اتومات، طراحی و چاپ انواع بنر، کارت ویزیت، تراکت، کاتالوگ، بروشور و… و تایپ و ترجمه تخصصی متون 

و… را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت برای شما عزیزان فراهم آورده است. میتوانید سفارشات آنلاین خود را برای ما ارسال نموده تا درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *