منوی دسته بندی

نحوه چاپ تی شرت روی صفحه

نحوه چاپ تی شرت روی صفحه

مواد مورد نیاز

1- انتخاب طرح تیشرت
2- تنظیم صفحه ابریشم
3- قرار دادن امولسیون در برابر نور
چاپ روی صفحه راهی عالی برای انتقال طرح چاپ شده روی تیشرت است. این تکنیک شامل یک فرایند شیمیایی به نام امولسیون عکس است. در حالی که ممکن است این مفهوم پیچیده به نظر برسد، در واقع این فرایند بسیار ساده است. برای شروع، یک طرح سیاه و سفید را چاپ کنید. سپس، یک استنسیل بزرگ با استفاده از قاب و امولسیون صفحه ابریشم ایجاد کنید. هنگامی که امولسیون خشک شد، از جوهر چاپ روی صفحه استفاده کنید تا طرح را روی تی شرت خود استنسیل کنید. با استفاده مجدد از شابلون برای ایجاد پیراهن برای دوستان و خانواده خود، به لذت خود ادامه دهید.

قسمت1- انتخاب طرح تی شرت

1- انتخاب تیشرت

یک تیشرت ساده، تمیز و بدون چین را انتخاب کنید تا طرح روی صفحه چاپ شود. از شستشوی پیراهن خود با نرم کننده یا ملحفه خشک کن خودداری کنید، زیرا ممکن است جوهر در پیراهن جا نگیرد. پیراهن را روی یک سطح صاف قرار دهید تا چروکیده نشود.
اگر چین و چروک در تیشرت شما وجود دارد، این امر می تواند بر انتقال طرح روی تیشرت تأثیر منفی بگذارد. پیراهن را در صورت نیاز اتو کنید تا پارچه یکدست شود.

2- طراحی تیشرت

یک تصویر سیاه و سفید پیدا کنید یا بکشید تا از آن برای طراحی تیشرت خود استفاده کنید. اگر این اولین بار است که روی صفحه چاپ می کنید، طراحی تیشرت را مانند یک شبح ساده نگه دارید. برای انتقال طرح روی صفحه، تصویر باید سیاه و سفید باشد.
با تجربه تر شدن، سعی کنید طرح های سیاه و سفید پیچیده تری را ادغام کنید. به عنوان مثال، یک اسپری رنگ را در طرح تی شرت خود قرار دهید.
اگر تصویری را می بینید که می خواهید از آن سیاه و سفید استفاده نکنید، از برنامه ای مانند Photoshop ، Microsoft Word یا Microsoft PowerPoint برای تغییر آن استفاده کنید.
اگر تصویر را با دست می کشید، آن را با یک نشانگر سیاه ضخیم ترسیم کنید و آن را در رایانه خود اسکن کنید.

3- چاپ طرح

طرح سیاه و سفید را روی یک صفحه شفافیت شفاف چاپ کنید. کاغذی را که معمولاً در چاپگر خود بارگذاری کرده اید بیرون بیاورید و آن را با برگه شفاف جایگزین کنید. دوبار بررسی کنید که تصویر شما سیاه و سفید باشد و سپس آن را چاپ کنید.
بسته به چاپگر شما، ممکن است لازم باشد تنظیمات کاغذ را تغییر دهید تا چاپگر شما بداند که از چیزی غیر از کاغذ استفاده می کند. در مورد نحوه انجام این کار با دفترچه راهنمای چاپگر یا وب سایت سازنده مشورت کنید.

قسمت2- راه اندازی صفحه ابریشم

1- محل مناسب کار

محل کار خود را در یک اتاق کم نور قرار دهید و آن را با روزنامه بپوشانید. یک سطح بزرگ و مسطح را برای کار روی خود پاک کنید. سپس، آن را با روزنامه بپوشانید تا سطح آن در برابر مواد شیمیایی سخت محافظت شود. پرده ها یا درهایی را که در زیر نور خورشید فیلتر می شوند، ببندید، زیرا نور ماوراء بنفش می تواند مواد شیمیایی امولسیون را که با آن کار می کنید، زودرس سفت کند.
اگر روزنامه کافی برای پوشش محل کار خود ندارید، از یک ورق قدیمی استفاده کنید.

2- امولسیون

مطابق دستورالعمل سازنده مقداری امولسیون و حساس کننده را مخلوط کنید. چاپ روی صفحه از امولسیون و حساس کننده برای تبدیل صفحه ابریشم به استنسیل با طرح شما روی آن استفاده می کند. وقتی این مواد شیمیایی با هم مخلوط شوند، در معرض اشعه ماوراء بنفش سفت می شوند. این یک فرایند شیمیایی به نام امولسیون عکس است. از آنجا که دستورالعمل ها ممکن است بین مارک های مختلف متفاوت باشد، مطمئن شوید که قبل از اقدام به مخلوط کردن مواد شیمیایی، دستورالعمل های ذکر شده روی هر بطری را به دقت مطالعه کرده اید.
هنگام کار با این مواد شیمیایی همیشه دستکش لاستیکی بپوشید.
از یک ظرف یکبار مصرف، مانند یک قاشق پلاستیکی یا یک چوب خرد، برای مخلوط کردن مخلوط استفاده کنید.
می توانید امولسیون و حساس کننده را در یک عکاسی یا چاپخانه محلی خریداری کنید.

3- آماده سازی

با قرار دادن یک سنجاق محکم در هر گوشه در سمت صاف، یک صفحه ابریشم را بالا ببرید. صفحه ابریشم یک قاب چوبی است که با مش نازک پوشانده شده است. پس از پوشاندن با امولسیون، صفحه ابریشم شما به یک استنسیل برای طرح تی شرت شما تبدیل می شود. برای بالا بردن سطح صاف صفحه ابریشم، قاب را با یک دست بگیرید و یک پین را به گوشه قاب فشار دهید. این روند را برای 3 گوشه دیگر تکرار کنید. سپس، قاب را روی سطح کاری خود قرار دهید، به طوری که روی پین های فشار دهنده قرار گیرد.
این به شما امکان می دهد چاه فریم را با امولسیونی که تازه مخلوط کرده اید پر کنید. نگران قرار دادن سنجاق های فشار دهنده در کنار صفحه ابریشم با چاه نباشید، زیرا آن طرف قبلاً به اندازه کافی بالا آمده است بنابراین مش به سطحی که در حال کار بر روی آن هستید برخورد نمی کند.
می توانید یک قاب صفحه ابریشم را در یک فروشگاه لوازم هنری محلی خریداری کنید یا آن را به صورت آنلاین از طریق خرده فروشان عمده سفارش دهید.
اگر طرح انتخابی شما به اندازه کافی کوچک است، می توانید از یک حلقه گلدوزی محکم شده با مواد مش نازک استفاده کنید تا به عنوان یک جایگزین سریع استفاده شود. روند استفاده از حلقه گلدوزی همان قاب استاندارد صفحه ابریشم است، اما فقط در مقیاس بسیار کوچکتر.

4-ریختن امولسیون در قاب

1 تا 2 قاشق غذاخوری (15 تا 30 میلی لیتر) امولسیون را در چاه قاب قرار دهید. نگران اندازه گیری دقیق این مورد نباشید. با شروع به پخش شدن، ممکن است لازم باشد امولسیون بیشتری به صفحه اضافه کنید.

5- پخش امولسیون

برای پخش امولسیون بر روی صفحه از یک دستگاه جاروبرقی استفاده کنید. به آرامی امولسیون را با قلم مو به اطراف صفحه فشار دهید تا یک لایه نازک ایجاد شود. هنگام انجام این کار، فشار ملایمی وارد کنید. سعی کنید ابتدا قسمت های مرکزی صفحه را بپوشانید و سپس قاب را در صورت نیاز بچرخانید تا امولسیون به لبه های صفحه منتقل شود.
در صورت نیاز، مقدار کمی امولسیون را روی صفحه اضافه کنید تا کاملا پوشانده شود. فقط مراقب باشید از امولسیون زیاد استفاده نکنید. در غیر این صورت، ممکن است از روی صفحه چکه کند و برآمدگی هایی در پوشش شما ایجاد کند.

6- پوشاندن امولسیون

قاب را برگردانید و قسمت مسطح صفحه را با امولسیون بپوشانید. مراقب باشید که امولسیون را کنار صفحه قرار ندهید یا به آن برخورد نکنید. سپس، تقریباً 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) امولسیون را روی قسمت مسطح صفحه بریزید و از اسپری برای پخش آن استفاده کنید.
قسمت مسطح صفحه نمایش تقریباً نصف مقدار امولسیون برای پوشاندن آن نیاز دارد.
اگر در هر دو طرف صفحه روکش شده متوجه هرگونه علامت قطره قطره ای شدید، از صاف کننده برای صاف کردن آنها استفاده کنید. مهم است که پوشش امولسیون صاف باشد. در غیر این صورت، نقص ها به طرح تی شرت شما منتقل می شوند.

7- تنظیم پایه

صفحه را روی پایه فشار دهید و بگذارید یک شبه در فضایی کم نور تنظیم شود. یا صفحه را بگذارید تا در اتاقی که در آن کار می کنید تنظیم شود، یا آن را در فضایی کم نور دیگر قرار دهید که در آن مزاحمتی ایجاد نشود. اگر صفحه را به جای دیگری منتقل می کنید، یک قطعه روزنامه یا مقوا را زیر صفحه قرار دهید در صورت قطره قطره.
با قرار دادن فن در نزدیکی صفحه، روند خشک شدن را تسریع کنید.
اگر باید قاب را با پارچه ای ضخیم و تیره بپوشانید، اگر مجبورید آن را از طریق مناطقی که حاوی اشعه ماوراء بنفش هستند منتقل کنید.

قسمت3- افشای امولسیون

1- قرار دادن ورق شیشه ای

ورق شفاف و یک ورق شیشه ای را در قسمت صاف قاب قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که اتاقی که در آن کار می کنید هنوز تاریک است. شفافیت را روی مرکز صفحه قرار دهید. سپس، ورق را با یک تکه شیشه شفاف لایه کنید. شیشه به حفظ صفحه شفافیت در برابر صفحه کمک می کند.
اگر تصویر شما متقارن نیست، صفحه شفافیت را روی صفحه قرار دهید تا تصویر به عقب نشان داده شود. این برای تصاویر مبتنی بر متن بسیار مهم است. در غیر این صورت، تصویر بر روی پیراهن شما به عقب چاپ می شود.
به جای خرید ورق شیشه ای خاص، از شیشه های موجود در قاب عکس قدیمی استفاده کنید.
برای کمک به تسریع فرایند نوردهی بعداً، یک تکه پارچه ضخیم و تیره را در زیر صفحه پخش کنید. پارچه تیره اشعه ماوراء بنفش را جذب کرده و بازتاب را کاهش می دهد.

2- منبع نور

یک منبع نور را در موقعیت “خاموش”، بالای قاب لایه قرار دهید. از هر لامپ قابل حمل که دارای لامپ 250 وات است استفاده کنید. منبع نور را در صورت نیاز حرکت دهید تا نور به طور مساوی روی صفحه پخش شود – تقریباً 46 اینچ (46 سانتی متر) بالای صفحه. این نور امولسیونی را که توسط طرح تی شرت شما مسدود نشده است سفت می کند.
فرایند قرار گرفتن در معرض نور نیز می تواند به سرعت با قرار دادن قاب در خارج از نور خورشید انجام شود. اگر قصد دارید قاب را به بیرون منتقل کنید، مطمئن شوید که امولسیون و قاب صفحه ابریشم را با یک شیء مات مانند یک تکه ضخیم مقوا یا پارچه متراکم به طور کامل بپوشانید.

3- نور دهی امولسیون

مطابق دستورالعمل سازنده، امولسیون را در معرض نور قرار دهید. قبل از روشن کردن منبع نور، دستورالعمل های مارک مخصوص امولسیون خود را با دقت بخوانید. زمان های قرار گرفتن در معرض می تواند بین مارک های تجاری و شدت منبع نور بسیار متفاوت باشد.
سفت شدن امولسیون از 1 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد. به طور کلی، وقتی امولسیون کاملاً سفت می شود، ظاهری تیره پیدا می کند.

4- اسپری با آب سرد

تا زمانی که تمام امولسیون مرطوب برداشته نشود، صفحه را با آب سرد اسپری کنید. سریع شیشه و ورق شفافیت را بردارید. سپس، از شیلنگ باغی با نازل اسپری یا شیلنگ دوش استفاده کنید تا امولسیون مرطوب را که توسط طرح روی ورق شفافیت مسدود شده بود بردارید. اسپری امولسیون را تا زمانی که یک طرح طرح شما روی صفحه نمایان شود ادامه دهید.
اگر برای شلنگ کردن قاب صفحه ابریشم باید آن را بیرون بیاورید، سعی کنید شلنگ را زودتر تنظیم کنید. به این ترتیب، نور خورشید امولسیون مرطوب را که باید برداشته شود سفت نمی کند.

5- خشک سازی

قبل از استفاده بیشتر، اجازه دهید صفحه نمایش به مدت 30 دقیقه در هوا خشک شود. با استفاده از یک پارچه تمیز آب اضافی را از صفحه نمایش بکشید. سپس، آن را صاف بگذارید و بگذارید حدود 30 دقیقه در هوا خشک شود یا تا کاملا خشک شود.

قسمت4- انتقال طرح بر روی تیشرت

1- آماده سازی تیشرت برای چاپ

یک تکه مقوا را داخل تیشرت خود بگذارید تا لایه های پارچه به هم نزدیک نشوند. اندازه مقوا را طوری عرض کنید که به اندازه تی شرت شما باشد. این کار باعث می شود جوهر چاپ روی صفحه پشت تی شرت شما را لکه دار نکند.

2- سمت صاف صفحه را در مقابل جلوی تیشرت خود قرار دهید.

برای نمای سنتی، تصویر را در قسمت مرکزی بالای پیراهن قرار دهید، یا آن را در خارج از مرکز برای یک طرح کمتر معمولی قرار دهید. فقط مطمئن شوید پارچه زیر صفحه نمایش ترک خورده یا چروکیده نباشد. در غیر این صورت، جوهر چاپ روی صفحه از ناهنگاری نشت می کند.

اگر می خواهید تصویر پشت تیشرت خود داشته باشید، به جای آن قسمت صاف صفحه را در پشت پیراهن خود قرار دهید.
به داخل چاه قاب صفحه ابریشم به پایین نگاه کنید. هرگونه متن یا طرح غیر متقارن باید با روش صحیح روبرو باشد.

3- قراردادن جوهر چاپ روی صفحه

1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) جوهر چاپ روی صفحه را بالای طرح خود قرار دهید. جوهر را طوری بچینید که خطی به عرض طرح شما باشد. این کار کشیدن جوهر را به طور مساوی بر روی استنسیل آسان تر می کند.
جوهر چاپ روی صفحه را در یک فروشگاه صنایع دستی یا چاپخانه محلی یا آنلاین با خرده فروشان عمده خریداری کنید.

4- کشیدن جوهر روی طرح

از یک جارو برقی تمیز برای کشیدن جوهر روی طرح خود استفاده کنید. جوهر را در یک جهت بکشید تا مطمئن شوید که یک لایه صاف و نازک ایجاد کرده اید. به کشیدن جوهر روی طرح ادامه دهید تا زمانی که به طور یکنواخت پراکنده شود.
برای طرح های بزرگتر، در صورت نیاز جوهر بیشتری اضافه کنید. فقط مراقب باشید که پارچه خود را با جوهر بیش از حد اشباع نکنید، زیرا ممکن است خارج از شابلون شروع به خونریزی کند.

5- خشک سازی جوهر

صفحه را از تی شرت خارج کرده و اجازه دهید جوهر قبل از تنظیم خشک شود. صفحه را مستقیماً از روی تیشرت بلند کنید. مراقب باشید هنگام انجام این کار پارچه را به هم نریزید. سپس، به دستورالعمل های تولید جوهر چاپ روی صفحه نمایش خود در مورد مدت زمان قرار دادن جوهر در هوا خشک مراجعه کنید.
به طور کلی، خشک شدن جوهر 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

6- خشک سازی جوهر با حرارت

جوهر خشک شده را با حرارت قرار دهید تا طرح به طور دائمی روی تی شرت فشار بیاورد. به دستورالعمل های ساخت جوهر چاپ روی صفحه مراجعه کنید تا ببینید کدام روش برای تنظیم جوهر توصیه می شود. اتو کردن رایج ترین روش تنظیم جوهر چاپ روی صفحه است. با این حال، برخی از مارک ها ممکن است از شما بخواهند که پیراهن را در معرض نور خورشید قرار دهید یا در خشک کن قرار دهید.
از قاب صفحه ابریشم برای چاپ طرح روی تی شرت یا پارچه های دیگر استفاده کنید یا یک قاب صفحه ابریشم جدید برای طراحی های جدید تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *