منوی دسته بندی

6 نوع اصلی چاپ چیست؟

لیتوگرافی

6 نوع اصلی چاپ چیست؟

چاپ با فرمت کوچک، چاپ عریض و بزرگ

انواع عمده چاپ

چاپ فرآیندی است که شامل قرار دادن طرح‌ها، حروف و اشکال بر روی بسترهایی مانند کاغذ، مقوا، پارچه، وینیل، چوب و غیره است. با این حال، چاپ مدرن در قرن پانزدهم آغاز شد، زمانی که یوهانس گوتنبرگ اولین ماشین چاپ را اختراع کرد.
از آن زمان تا کنون، چاپ بسیار تکامل یافته است و امروزه انواع مختلفی دارد. هر نوع چاپ از تکنیک متفاوتی استفاده می کند و هر نوع برای هدف متفاوتی استفاده می شود. در این مقاله در مورد شش نوع چاپ عمده به تفصیل صحبت کرده ایم. بیایید هر بخش را در زیر مرور کنیم تا انواع عمده چاپ را درک کنیم.

انواع عمده چاپ

فلکسوگرافی

این نوع چاپ نام خود را از صفحه برجسته انعطاف پذیری که در هنگام چاپ استفاده می شود گرفته است. فلکسوگرافی که به اختصار فلکسو نامیده می شود، اساساً یک شکل مدرن از چاپ لترپرس است. مردم از آن برای چاپ تقریباً هر نوع بستری مانند کاغذ، مقوا، پلاستیک و فیلم های فلزی استفاده می کنند. سطوح با الگوهای پیوسته مانند کاغذ دیواری و کاغذهای هدیه از طریق فلکسوگرافی چاپ می شوند.
در فلکسوگرافی، صفحات چاپی به دور ساختارهای استوانه ای که می چرخند پیچیده می شوند. تصویری که قرار است چاپ شود روی این صفحات منتقل می شود. تصاویر مرکب شده اندکی از سطح بشقاب بلند شده اند. صفحات با سرعت بالایی می چرخند تا تصویر یا طرح را بر روی بستر پیچیده شده در اطراف یک استوانه قالب گیری منتقل کنند. به صفحه چاپ فشار وارد می کند تا جوهر را به زیرلایه انتقال دهد. از آنجایی که صفحات چاپ با سرعت بالا می چرخند، فلکسوگرافی برای کارهای با حجم بالا بسیار مناسب است.

چاپ آفست

چاپ افست که به لیتوگرافی افست نیز معروف است، یکی از رایج ترین انواع چاپ است. چاپ هایی که روی کتاب ها، روزنامه ها، مجلات و بروشورها می بینیم در واقع با چاپ افست ساخته می شوند. در چاپ افست از صفحات چاپی که بیشتر از آلومینیوم تشکیل شده است استفاده می شود. این صفحات مستقیماً با بستری که باید چاپ شود، تماس ندارند. از آنها محافظت می کند و طول عمر آنها را افزایش می دهد.
در حین چاپ، تصویری که قرار است چاپ شود به صفحه چاپ منتقل می شود. سپس آن تصویر از صفحه روی پتوهای لاستیکی یا غلتک ها منتقل می شود. این غلتک ها جوهر می شوند و به سطح زیرلایه منتقل می شوند.
چاپ افست یک نوع چاپ همه کاره است. می توانید از آن برای چاپ یک سطح ناهموار یک بوم یا یک سطح صاف از کاغذ استفاده کنید. این تکنیک چاپ هایی با کیفیت بالا تولید می کند و برای چاپ در حجم های زیاد بسیار مناسب است.

لیتوگرافی

چاپ سایز بزرگ

چاپ با فرمت بزرگ در دنیای بازاریابی ترجیح داده می شود. همانطور که از نام آن مشخص است، نوعی چاپ است که در آن فرمت بزرگ (عرض بیش از 18 اینچ) روی رول های بستر چاپ می شود. بیلبوردها، بنرها و تبلیغات اتوبوس ها یا مالیات هایی که هر روز می بینیم از نمونه های پرطرفدار چاپ لارج فرمت هستند.
در چاپ با فرمت بزرگ، به جای چاپ روی صفحات تک، از رول های ورق های بزرگ برای انتقال طرح ها بر روی آنها استفاده می شود. سایر انواع چاپ به اندازه این نوع چاپ، چاپ بزرگی تولید نمی کنند. دستگاه های چاپ سایز بزرگ در مقایسه با دستگاه های چاپ خانگی و اداری بسیار بزرگ و پیچیده هستند. آنها می توانند دیجیتال و غیر دیجیتال باشند.

اکثر مشاغل از رسانه های با فرمت بزرگ برای تبلیغ تجارت و محصولات خود استفاده می کنند. آنها رسانه های مسطح را روی دیوارها و سطوح مختلف آویزان یا چسبانده اند. در چاپ لارج فرمت از اشکال مختلفی از بسترها مانند کاغذ، وینیل، چوب، فلز و غیره استفاده می شود که هر زیرلایه هدف و مزایای خاص خود را دارد.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یک نوع چاپ مدرن است. این شامل استفاده از فایل های دیجیتال برای انتقال تصویری است که باید چاپ شود. بر خلاف سایر اشکال چاپ، نیازی به استفاده از صفحه چاپ نیست. می توانید تصاویر را از طریق فایل های PDF life به چاپگر منتقل کنید.
در چاپ دیجیتال از تکنیک های مختلفی استفاده می شود. دو مورد از رایج ترین تکنیک ها چاپ جوهر افشان و چاپ لیزری هستند. در چاپ جوهر افشان، جوهر مستقیماً روی سطح زیرلایه هدایت می شود. از سوی دیگر، در چاپ لیزری، از لیزر پرسرعت برای انتقال جوهر (که تونر نیز نامیده می شود) بر روی سطح گرم شده زیرلایه استفاده می شود. گرما به جوهر کمک می کند تا در جای خود جوش بخورد.
چاپ دیجیتال زمان چرخش سریع تری دارد زیرا هیچ زمانی برای تعویض صفحات چاپ تلف نمی شود. همچنین در مقایسه با انواع دیگر چاپ مقرون به صرفه است. برای مشاغل کوچک ترجیح داده می شود. چاپ دیجیتال معمولاً در منازل و ادارات برای رفع نیازهای چاپ روزانه استفاده می شود. پوسترها، خبرنامه ها، اسناد شخصی و برچسب ها نمونه های رایج چاپ دیجیتال هستند.

پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی نوعی از چاپ است که اولین بار در دهه 1980 آغاز شد. در آن، یک شی سه بعدی از یک طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) ساخته شده است. مخلوطی از ترکیبات مختلف برای ساخت جسم سه بعدی استفاده می شود.


چاپ حامد  ارائه دهنده خدمات آنلاین:

چاپ لیوان . چاپ تی شرت . چاپ سنگ . چاپ پازل . چاپ کوسن . چاپ ساعت . چاپ کریستال . چاپ تابلو فرش . چاپ بشقاب 

ساخت انواع مهر ژلاتینی، چندرنگ، برنجی، دسته اتومات؛ طراحی و چاپ انواع بنر، کارت ویزیت، تراکت، کاتالوگ، بروشور و… و تایپ و ترجمه تخصصی متون 

و… را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت برای شما عزیزان فراهم آورده است. میتوانید سفارشات آنلاین خود را برای ما ارسال نموده تا درب منزل تحویل بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *